DAG FÖR DAG Med reservation för ändringar

PROGRAM I MALMÖ

Torsdag 26 september 19.00-21.00 BIOGRAF HYPNOS
REGISSÖR PÅ BESÖK
Marilina Giménez presenterar sin film
Ett tjejband / Una banda de chicas (Dokumentär, Argentina, 2018)

Torsdag 10 oktober 19.00-20.40 KVARTERSBIO i KIRSEBERG
FILM: Chelas arv / Las herederas (Spelfilm, Paraguay, 2018)

Tisdag 15 oktober 18.30-20.00 ABF
SAMTAL med Francisco Antonio Pereira från MST
Brasilien i den latinamerikanska kontexten. De sociala rörelsernas perspektiv.

Måndag 21 oktober 18.00–21.00 PANORA
INVIGNING
18.00–18.45 Mingel
19.00–21.00 Film: Joel (Spelfilm, Argentina, 2018)

Tisdag 22 oktober 18.15–20.00 PANORA
FILM & REGISSÖR PÅ BESÖK
Felipe Nepomuceno presenterar sin film
Eduardo Galeano – Vagamundo (Dokumentärfilm, Brasilien 2018)

Onsdag 23 oktober PANORA
18.00-18.30 SAMTAL: Amalia Alvarez berättar om sin utställning ”Identitet”
18.30-20.30 FILM med INLEDNING: Lemebel (Dokumentärfilm, Chile, 2019)

Torsdag 24 oktober PANORA
18.15-20.30 FILM & EFTERSAMTAL
Jordlös / Chão (Dokumentär, Brasilien, 2019)
Eftersamtal med Francisco Antonio Pereira från MST

Fredag 25 oktober PANORA
18.15-19.45 FILM med INLEDNING: Perro Bomba (Spelfilm, Chile, 2019)
20.00-21.50 FILM: Röd / Rojo (Argentina, Chile, 2018)

Lördag 26 oktober PANORA
14.00-16.00 FILM med INLEDNING: Servitrisen / La Camarista (Spelfilm, Mexiko, 2018)
16.15-17.50 FILM med INLEDNING: Valarnas tid / Los días de la ballena (Spelfilm, Colombia, 2019)
18.15-20.15 FILM med INLEDNING: Fina flickor / Las niñas bien (Spelfilm, Mexiko, 2018)
20.30-22.00 FILM Hajarna / Los Tiburones (Spelfilm, Uruguay, 2019)

Söndag 27 oktober PANORA
15.00-16.20 FILM: Svarta Quijotes / Quijotes negros (Spelfilm, Ecuador, 2016)
16.30-18.00 FILM med INLEDNING:Jordens mödrar / Sembradoras de vida (Dokumentärfilm, Peru, 2019)
18.15-20.15 FILM: Lång väg hem / Temporada (Spelfilm, Brasil, 2018)

PROGRAM I LUND

Torsdag 7 November SÖDRAN
18.15-20.05 Lemebel (Dokumentärfilm, Chile, 2019)
Fredag 8 November SÖDRAN
18.15-19.35 Valarnas tid / Los días de la ballena (Spelfilm, Colombia)
Lordag 9 November SÖDRAN
18.15–20.05 Joel (Spelfilm, Argentina)

 

FILM PÅ BIBLIOTEKET

Birds of passage / Pájaros de verano (Colombia, 2018)

Tisdag 8 oktober 18.30-20.45 Eslövs stadsbibliotek
Onsdag 9 oktober 19.00-21.15 Genarps bibliotek
Torsdag 10 oktober 19.00-21.15 Lomma bibliotek

Onsdag 16 oktober 18.00-20.15 Dalby bibliotek
Torsdag 17 oktober 20.00-22.15 Lunds stadsbibliotek

Torsdag 14 november 18.00-20.15 Tomelilla bibliotek

Spider Thieves / Niñas araña (Chile, 2017)

Onsdag 30 oktober 19.00-20.45 Lomma bibliotek