Dag för dag – på väg mot festivalen

Med reservation för ändringar

Måndag 24 oktober
18:00–20:00 
LATINAMERIKA TORSDAGAR
Vad hände med bina? (Dokumentär, Mexiko, 2019)
Vi uppmärksammar Internationella dagen för biologisk mångfald!
ABF
MALMÖ
Fredag 29 juli
22:00-00:00
Utomhusbio: I de bästa familjer (Spelfilm, Peru, 2020)
Sommarscen Malmö
Rönneholmsparken
MALMÖ
Torsdag 1 september
20:00-22:00
LATINAMERIKA TORSDAGAR
Lemebel (Dokumentär, Chile, 2019)
Dörrar öppnas 19:30, filmvisning 20:00
Café Jesusbaren
MALMÖ
Tisdag 13 september
17:00-19:00
BIO PÅ BIBLIOTEKET
Alba (Spelfilm, Ecuador, 2016)
Linero Bibliotek
LUND
Onsdag 21 september
19:30-21:30
FÖRHANDSVISNING & MINGEL
Amparo (Spelfilm, Colombia, 2021)
Mingel 19:00, filmvisning 19:30
Biograf Panora
MALMÖ
Fredag 23 september
16:30-17:30
Bokpresentation
Prärievargen i Mexico city, av Ulrika Hembjer
Stadsarkivet
MALMÖ
Fredag 23 september
VERNISSAGE
18:00-20:00
ÅRETS UTSTÄLLNING – 23 september – 30 oktober
I skuggan av metropolen – En berättelse av Mexico city, av Ulrika Hembjer
Galleri Fish Tank / Biograf Panora
MALMÖ
Torsdag 29 september
14:00-16:00
BIO PÅ BIBLIOTEKET
Alba (Spelfilm, Ecuador, 2016)
Trelleborgs Bibliotek
TRELLEBORG
Torsdag 29 september
18:00-20:00
LATINAMERIKA TORSDAGAR
Our happiest days (Spelfilm, Argentina, 2021)
Med besök av regissören Sol Berruezo Pichon-Rivière
Garaget
MALMÖ
Torsdag 29 september
19:00-21:00
FILM RUNT I SKÅNE
Alba (Spelfilm, Ecuador, 2016)
Trelleborg museums biograf
TRELLEBORG
Onsdag 5 oktober
17:00-19:00
BIO PÅ BIBLIOTEKET
Alba (Spelfilm, Ecuador, 2016)
Hörsalen, Helsingborgs Stadsbibliotek
HELSINGBORG
Torsdag 6 oktober
20:00-22:00
LATINAMERIKA TORSDAGAR
Djävlarnas stad (Spelfilm, Colombia, 2021)
Café Jesusbaren
MALMÖ
Måndag 17 oktober
18:00-20:00
INTERNATIONELLA DAGEN FÖR MATSUVERÄNITET
Hatun Phaqcha, Den hälsosamma jorden
(Dokumentär, Peru, 2021)
ABF
MALMÖ
Torsdag 10 november
20:00-22:00
LATINAMERIKA TORSDAGAR
Döden finns i sängarna (Spelfilm, Chile, 2021)
Med besök av regissören Ronnie Fuentes
Café Jesusbaren
MALMÖ

Dag för dag – Festivaldagarna i Malmö

Med reservation för ändringar

Måndag 24 oktober
17:00–20:15
Invigning
17:00–18:00 Mingel
18:15–20:15 Invigning och film:  Utama (Spelfilm, Bolivia, 2022)
Biograf Panora
MALMÖ
Tisdag 25 oktober
18:00–19:30
FÖRELÄSNING: Storkaribien i fokus: Perspektiv och aktuell problematik 
Med medverkan av Aníbal García Fernández 
ABF
MALMÖ
Onsdag 26 oktober
18:00–21:15
18:00–19:30: Sockerrörens förbannelse | Mal de caña (Dokumentär, Dominikanska Republiken, 2022)
19:45–21:15: Mitt älskade varuhus | Meu querido supermercado (Dokumentär, Brasilien, 2019)
Biograf Panora
MALMÖ
Torsdag 27 oktober
18:00–21:15
18:00–19:35: Det röda trädet | El árbol rojo (Spelfilm, Colombia, 2022)
20:00–21:25: Matein | Mateína (Spelfilm, Uruguay, 2021)
Biograf Panora
MALMÖ
Fredag 28 oktober
18:00–21:30
18:00–20:00: Den andre Tom | El otro Tom (Spelfilm, Mexiko, 2021)
20:15–21:30: En skola i Cerro Hueso | Una escuela en Cerro Hueso (Spelfilm, Argentina, 2021)
Biograf Panora
MALMÖ
Lördag 29 oktober
13:30–21:10
13:30-14:30: KORTFILMSPAKET I: Colombia i våra hjärtan. Frönas tystnad, Bana väg, Framtiden är ett vattenpalats.
14:45–16:00: Camilo Torres Restrepo –Stark kärlek | Camilo Torres Restrepo –El amor eficaz (Dokumentär, Colombia, 2022)
16:15–17:30: För din sinnesfrids skull, gör ditt eget museum | Para su tranquilidad, haga su propio museo (Dokumentär, Panama, 2021)
17:45–19:15: Mina bröder vakendrömmer | Mis hermanos sueñan despiertos (Spelfilm, Chile, 2021)
19:30–21:10: Carajita (Spelfilm, Dominikanska Republiken, 2021)
Biograf Panora
MALMÖ
Söndag 30 oktober
13:30–20:15
13:30–14:15: KORTFILMSPAKET II: Mänskliga berättelser. De osynliga, Broar hem.
14:00–15:30: FAMILJEMATINÉ: Solen och dottern | Cuidando al sol (Spelfilm, Bolivia, 2021)
14:00–18:00: VR Upplevelse: Colombia resiste 360º (VR Dok. Colombia, Argentina, Frankrike, Sverige, 2021)
14:30–16:15: Stad | Ciudad (Dokumentär, Mexiko, 2020)
16:30–18:00: Bosco (Dokumentär, Uruguay, 2020)
18:15–20:15: Mars One (Spelfilm, Brasilien, 2021)
Biograf Panora
MALMÖ

Dag för dag – Festivaldagarna i Lund

Med reservation för ändringar

Onsdag 9 november 18:15–20:15Mina bröder vakendrömmer | Mis hermanos sueñan despiertos (Spelfilm, Chile, 2021)Biograf Kino
LUND
Torsdag 10 november
18:15–19:50
Det röda trädet | El árbol rojo (Spelfilm, Colombia, 2022) Biograf Kino
LUND
Fredag 11 november
18:15–20:00
Utama (Spelfilm, Bolivia, 2022)Biograf Kino
LUND